Yağmurda Güvenli Araç Sürüşü

Yağmurda Güvenli Araç Sürüşü

Yağmur, en sık gerçekleşen meteorolojik olgulardan biridir, ortaya çıkışı trafikte dolaşımı ve sürüşü güçleştirir. Kazaların ve aksaklıkların önüne geçmek isteyen sürücüler yağmur altında güvenle araba sürmek için bu bilgileri bilmeli ve uygulamalıdırlar.

Daima, yağmurun başlangıçta, henüz yol çok ıslak değilken daha tehlikeli olduğunu hatırlamak önemlidir. İlk damlalarla beraber oluşan yağ ve toz karışımı asfaltı kaygan ve tutunma gücü az, çok tehlikeli bir yüzeye dönüştürür.

Arka Sis Farları Açmayın
Şiddetli yağmurda arka sis farlarınızı açmayın. Arkanızdaki sürücü fren lambası sanıp frene asılabilir.

Farlarınızı Açın
Yağmur başlar başlamaz farlarınızı açın, bu, diğer sürücülerin arabanızı daha çabuk fark etmelerini sağlayacaktır ve tabi ki, görüş mesafesi azaldığında bu yolu daha iyi görmenizi de sağlayacaktır.

Hız Sabitleyici Kullanmayın
Hız sabitleyicisini kullanmayın aracın hızını kendiniz kontrol ettiğinizde hız sınırını korumak için doğal olarak siz hızlanır ve yavaşlarsınız. Bu hız değişimleri sayesinden oluşan ağırlık dengesi, kaygan bir ıslak yolda bile yola daha iyi tutunmanızı sağlar. Hız sabitleyici sistem bu ağırlık değişimlerini ortadan kaldırdığından aracın iyi tutunmasını azaltıp savrulma riskini beraberinde getirir.

Hidroplaning Riskini Gözardı Etmeyin
Yağmurda çok hızlı araç kullanamıyorsanız bile Hidroplaning riski her zaman bulunmaktadır. Bu temel olarak aracınızda bir su birikintisi içerisindeyken suyun yol ve lastikler arasında kaygan bir zemin oluşturmasıdır. Bu da lastiklerle yolun arasındaki bağlantının kesilmesine yol açar. Bu durumda direksiyonu sakın çevirmeyin hemen ayağınızı gaz pedalından çekin sonra yavaşça ve kısa aralıklarla frene basın.

Derin Su Birikintilerinden Kaçının
Önünüzde derin bir su birikintisi görüyorsanız geri dönün büyük bir birikintinin içinden geçmek çok risklidir. Arabanızın elektronik aksamına zarar verebilir, aracınız oraya saplanabilir, hatta su hareket halindeyse akıntıyla birlikte sürüklenebilirsiniz.

Görüş Alanınızı Açık Tutun
Ön camdaki yağmur damlaları ışığı yansıtan LED gibi gözleri etkileyebilir. Özellikle yağmurun çok şiddetli ve bütün camı kapladığı durumlar görüşünüzü geçici olarak engelleyebilir. Bu durumda farlarınızı ışığın çok parlamasını engelleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için su itici sıvıları deneyebilirsiniz. Bu sıvılar yağmur damlalarını ön camda kalmasını engeller.

Sileceklerinizi Kontrol Edin
Elbette sileceklerin de iyi durumda olduğuna dikkat etmek gerekir. Sileceklerinizi iyi durumda tutmak için yılda bir kez değiştirin. Görüş mesafesi çok kötüyse veya sağanak yağmurda araç kullanmak sizi yorduysa sağa çekin ve yağmurun geçmesini bekleyin.

Güvenlik Mesafesini Arttırın 
Islak bir yol üzerinde, arabanın tehlikesiz bir şekilde bulunması için daha fazla mesafeye ihtiyacı vardır. Yağmur yağdığında, tavsiye edilen şey, güvenlik mesafesini iki katına çıkarmaktır. 

DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

24 saat içinde yayınlanacak.

© Copyright 2018 ÖZEN OTOMOTİV
Kyani