Shift Lock Release Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Shift Lock Release Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Şanzımanlarda bildiğimiz gibi, iki tür vardır – manuel ve otomatik. Manuel şanzımanla çalışan otomobillerde, vites değiştirmek için her seferinde itmesi gereken bir debriyaj vardır. Vites sayısı motorun boyutuna bağlıdır. Bu nedenle manuel şanzımanlı otomobilde, Shift Lock Release mekanizmasına sahip değildir. Otomatik şanzımanlı araçlarda ise kaçınılmaz olarak olması gerekir.

Shift Lock Release Nedir?

Shift Lock Release, İngilizce tanımı Türkçe de “Vites Kilidi Açma” olarak geçmektedir. Vites kilidi mekanizması ve serbest bırakılması, otomatik şanzımanlı otomobillerde bulunur. Bu araçlarda, dişlileri manuel olarak değiştirmeye gerek olmamasına rağmen yine de vites değişimleri vardır. Vites değiştirme, geri, park, nötr vb. seçenekler arasında geçiş yapmak için kullanılır.

Shift Lock Release, genellikle kolun üzerinde bir konumda bulabilirsiniz. Çoğu araçta bir düğme şeklindedir. Eğer bir vites konumu olarak “P” seçilmişse başka bir seçeneğe geçene kadar bu konumda kilitlenir. Daha sonra, vites kilidini serbest bırakmazsanız, vites konumunu değiştiremezsiniz. Vites kilidini serbest bırakma ya çalıştırma ile ya da Shift Lock Release tuşu ile yapılabilir.

Shift Lock Release Nasıl Kullanılır?

Genellikle Shift Lock Release düğme olduğundan, tek yapmanız gereken düğmeye basmaktır. Düğmeye basmanız, kilidin serbest kalmasına neden olur ve böylece vitesi istediğiniz seçeneğe kaydırmanıza izin verir. Kilidi açtığınızda, vites kolu istediğiniz gibi hareket edecektir. Tek yapmanız gereken vites kolunu istediğiniz seçeneğe getirip, ardından düğmeye tekrar basmanızdır. Düğmeye tekrar basmanız, seçiminizi kilitlemenizi sağlar.

Shift Lock Release Neden Kullanılır?

Shift Lock Release, akünüz bittiğinde veya aracınızın çalışmadığı durumlarda aracı hareket ettirebilmeniz için boş vitese almayı sağlayan bir güvenlik işlevidir.

Vites kilidi serbest bırakmanın tam yolu her zaman aracınızın kullanım kılavuzunda belirtilmiştir. Otomatik şanzıman hakkında bilgi sahibi olmayanlar için, bu mekanizma ilk başta gereksiz görünebilir, ancak otomatik bir aracı nasıl kullanacağını bilenler, güvenlik açısından çok önemli olduğunu bilir. Manuel şanzımanda, sürücü tüm kontrolü elinde bulunduğundan, böyle bir mekanizma asla bir zorunluluk değildir. Ancak, kontrolün araçların elinde olduğu bir araçta, vites kilidi bırakma gerçekten bir zorunluluktur.

DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

24 saat içinde yayınlanacak.

© Copyright 2018 ÖZEN OTOMOTİV
Kyani