LASTİK BASINCI İZLEME SİSTEMİ (TPMS)

LASTİK BASINCI İZLEME SİSTEMİ (TPMS)

Düşük lastik basıncı göstergesi / TPMS arıza göstergesi

Tüm lastik hava basınçları yedek lastik dahil (mevcut ise) ayda bir kez lastikler soğukken kontrol edilmelidir ve lastik hava basıncını araç üreticisi tarafından tavsiye edilen lastik plaketinde ya da lastik hava basıncı etiketinde belirtilen basınç değerine ayarlayınız. Aracınızın lastiği lastik plaketi ya da lastik hava basıncı etiketinde belirtilenden farklı boyuttaysa, bu lastikler için uygun olan lastik hava basıncını belirlemeniz gerekecektir.) Aracınızda bulunan diğer bir güvenlik özelliği de lastiklerinizden birinin ya da birkaçının hava basıncı düştüğünde, düşük lastik hava basıncı gösterge lambasını yakan lastik hava basıncı izleme sisteminin (TPMS) bulunmasıdır. Bu nedenle düşük lastik hava basıncı gösterge lambası yandığında aracınızı durdurunuz ve mümkün olan en kısa sürede lastik kontrollerini gerçekleştiriniz ve lastiklerin tavsiye edilen değerde olmasını sağlayınız. Düşük basınçlı lastikle araç kullanımı lastiğin aşırı ısınmasına ve lastiğin zarar görmesine neden olabilir. Düşük basınçlı lastik kullanımı yakıt verimliliğini ve lastiğin ömrünü azaltır ayrıca aracın yol tutuşunu ve durma kabiliyetini etkileyebilir.

TPMS’nin uygun lastik bakımı için yeterli olmadığını ve düşük lastik hava basıncı seviyesi TPMS düşük lastik hava basıncı gösterge lambasında tehlike işareti boyutuna ulaşmamış olsa bile uygun lastik hava basıncının korunmasının sürücünün görevi olduğunu unutmayınız.

Aracınızda ayrıca sistemin düzgün çalışmadığını göstermek için TPMS arıza göstergesi de bulunmaktadır. TPMS arıza göstergesi düşük lastik hava basıncı göstergesi ile kombinedir. Sistem bir arıza tespit ettiğinde gösterge yaklaşık bir dakika yanıp söner ve ardından sürekli yanar. Arıza devam ettiği müddetçe bu durum devam edecektir. Arıza gösterge lambası yandığı zaman, sistem düşük lastik hava basıncını istenilen şekilde tespit edemeyebilir. TPMS’nin sorunsuz çalışmasını önleyen lastik ya da tekerleklerin değiştirilmesi gibi birçok değişik neden TPMS sisteminin arızalanmasına neden olabilir. Aracınızın lastik ya da tekerleklerini değiştirdikten sonra TPMS sisteminin uygun çalışıp çalışmadığından emin olmak için TPMS arıza göstergesini daima kontrol ediniz.

Düşük lastik hava basıncı gösterge lambası neden yanar?

Lastik basıncı izleme sistemi uyarı lambaları yandığında aracınızın lastiklerinden birinin veya daha fazlasının basıncı düşüktür. Eğer gösterge yanarsa hemen hızınızı düşürünüz, sert dönüşler yapmayınız ve duruş mesafesinin artacağını aklınızdan çıkarmayınız. En kısa süre içerisinde durmalı ve lastiklerinizi kontrol etmelisiniz. Aracınızın lastiğini lastik plaketi ya da dış panel orta sütunun sürücü tarafında yer alan lastik basınç etiketinde tavsiye edilen değerde olmasını sağlayınız. Servis istasyonuna ulaşamamanız ya da lastiğin şişirilememesi durumunda, düşük basınçlı lastiği stepneyle değiştiriniz. Ardından TPMS arıza göstergesi veya Düşük Lastik Basınç uyarı lambası, yeniden başlatılıp düşük basınç lastiği tamir edildikten ve araca geri takılmadan önce yaklaşık 20 dakikalık sürekli sürüşten sonra yanabilir.

Aramalar:

DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

24 saat içinde yayınlanacak.

Aramalar:

© Copyright 2018 ÖZEN OTOMOTİV
Kyani