Frenden Gelen Seslerin Nedenleri Nelerdir?

Frenden Gelen Seslerin Nedenleri Nelerdir?

Hemen hemen herkes araç kullanırken muhtemelen bir noktada fren yaparken bir gıcırtı sesi duymuşsunuzdur. Çoğu zaman bu kötü fren gürültüsü bir sorun olduğunun belirtisidir. Bununla birlikte fren sesi farklı şekillerde de oluşabilir. Bu nedenle her bir sesin tam olarak ne anlama geldiğini söylemek bazen zor olabilir.

Frenden gelen ses, fren değiştirme servisine gitmek için az zamanınızın   kaldığını gösteren bir gösterge olabilir.  Bu aynı zamanda fren balatalarının  tamamen aşındığı ve fren rotorlarınızı ve diğer fren bileşenlerini bozduğunuz anlamına da gelebilir. Gıcırtılı frenler yaygın bir otomotiv sıkıntısıdır. Güvenli olanı ise fren seslerinin güvenilir bir tamirci tarafından kontrol edilmesidir.

Frenlerden Neden Ses Geliyor?

Hemen bir şeyi netleştirelim: Bazen frenleriniz gürültü çıkarır. Fren sisteminizde üstün bir sessizlik ya da teknisyeninizin her durumda frenlerinizi tamamen susturmasını beklemek her zaman çok gerçekçi değildir.

Genel Fren Sesleri

Öğütme, bileme sesi: Aracınızı güvenli bir şekilde derhal servise götürün! Genellikle fren balatasının eksikliğinden kaynaklanır.

Arkadan gelen çarpma sesi: Teşhis edilmesi zor, ancak genellikle arka kampanalı frenlerde sıkıntı olabilir.

Gıcırdama sesi: Ya ucuz fren balataları gıcırdama sesi yapar ya da bu ses fren aşınma göstergesidir.

Çarpma veya gıcırtı sesi: Araba çok sık açık havada park edilmişse, muhtemelen paslanmış rotorlardan olabilir.

Kazıma sesi: Bir darbe almış olabilirsiniz.

 

Frenlerden Gelen Öğütme-Bileme Sesi: Uyandırma Çağrısı
Eğer frenlerinizden buna benzer bir ses duyuyorsanız, araç kullanmayı bırakmanız gerekir. Frenlemedeki bu gürültü genellikle fren balatası malzemesinin (yıpranmış) olmasından kaynaklanır. Durmazsanız, pergelleri, pedleri ve rotorları da değiştirmeniz gerekebilir ve bu çok daha maliyete sebep olur.

Frenleme Sırasında Arkadan Gürültü Gelmesi
Birçok otomobilin arka tarafında kampanalı frenler bulunur. Fren kampanaları, rotorlar gibi, arada bir yenilenmelidir. Yoksa kimi zaman arka taraftan gelen sesler ile karşılaşabilirsiniz. Bu gürültüyü düzeltmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan biri arka tamburları değiştirmek. İkinci bir yol, daha az sert olan, kampanalı frenleri çıkarmak, bir tornaya monte edip zımpara kağıdı ile eşleşen yüzeyde zımparalamaktır.

Fren Gıcırtısı
Bir fren gıcırtısı çok can sıkıcı olabilir. Bu ses bir tür tehlike işareti olabilir veya sadece ucuz fren balatalarının bir işareti olabilir.

En yaygın fren gıcırtısı alt pedlerden kaynaklanır. Ucuz bir fren balatası sinir bozucu fren gıcırtıları ile gelebilir. Ucuz fren balatalarının fren malzemesinde büyük metal pulları vardır ve frenlere hafifçe bastığınızda ve pul pul rotor boyunca sürüklendiğinde gıcırdayacaktır. Gıcırtı, söz konusu pul yıprandığında gidebilir, ancak genellikle hemen arkasında başka bir metal pul vardır. Bu tip gürültüyü önlemenin en iyi yolu kaliteli fren balataları seçmektir.

Yolda sürerken frenleriniz gıcırdıyor veya gıcırdıyorsa ve ancak frenlere bastığınızda gürültü kayboluyorsa fren aşınma göstergeniz rotoru vuruyor ve gürültüye neden oluyordur. Aşınma göstergesi, fren balatasına sabitlenmiş küçük bir metal tırnaktır. Fren balataları aşındığında ve değiştirilmesi gerektiğinde, bu metal tırnak rotor boyunca sürüklenmeye başlar ve sürücüyü olası sorun konusunda uyarır. Gürültüyü çok uzun süre görmezden gelmeyin; fren balataları incedir ve güvenlik ve fren sisteminin diğer parçalarını korumak için çok yakında servise ihtiyaç duyarlar.

Kazıma Sesi
Aracınız sürüş sırasında veya bir köşeyi dönerken sanki sürüklenen bir şey gibi ilerliyorsa, toprak yoldan veya yeni tamir edilmiş bir çukurdan bir kaya almış olabilirsiniz. Rotor ile destek plakası arasına bir kaya girmiş olması, kulaklarınızdaki bu gürültünün kaynağı olabilir. Sadece kayayı çıkarmanız yeterlidir.

Buradaki tüm bilgilerin, frenlerinizden geliyor gibi görünen gürültünün teşhis edilmesine yardımcı olacağını içtenlikle umuyoruz.

LEAVE A COMMENT

Your comment will be published within 24 hours.

© Copyright 2018 ÖZEN OTOMOTİV